E-mail Marketing Nedir?

Çevrimiçi pazarlama, günümüzde e-ticaretin ayrılmaz bir parçasıdır ve e-mail(posta) pazarlaması, içerik pazarlaması, sosyal medya, bağlı kuruluş pazarlaması ve benzeri gibi şirketin sunumunun birçok farklı yolunu içerir. Yazının amacı, e-posta pazarlamasının önemini vurgulamaktır, çünkü en etkili iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. İnternet; bilgisayar, cep telefonu, dijital TV vb. üzerinden erişebileceğiniz küresel bir ağ olarak karakterize edilebilir. İnternet kullanıcılarının sayısı artmaya devam etmekte ve İnternet üzerinden iletişim günlük bir rutin haline gelmektedir. Şirketlerin sunum ve marka inşası için internet kullanımı, kaçınılmaz bir olgu haline gelmiştir. İlişkili elektronik pazarlama (e-pazarlama) web, e-posta, kablosuz medya gibi dijital ortamların kullanımını ifade eder, aynı zamanda müşteri ilişkileri yönetiminin elektronik yönetimini ve dijital müşteri verilerinin yönetimini de içerir. E-posta pazarlaması, yeniden pazarlamanın bir parçası olarak, site trafiğini ve satış desteğini artırmak için kullanılmaktadır. Ticari ve ticari olmayan mesajların, alıcıların ayrıntılı bir listesine sırasıyla e-posta adreslerine hedefli olarak gönderilmesi olarak tanımlanabilir. E-posta pazarlamanın bir aracı olarak bültene elektronik bülten de denebilir. Bunlar, kayıtlı müşterilere düzenli olarak gönderilen e-postalardır, genellikle HTML biçimindedir. Bülten şimdi modern, ucuz ve popüler bir pazarlama aracıdır.

E-posta pazarlaması uzun süredir güvenilmez ve müşterilerin istenmeyen pazarlama iletişimi biçimi olarak görülmüştür. Şu anda, statüsü değişti ve markayı oluşturma, müşterilerle ilişkileri geliştirme, yeni iletişim kurma ve satış promosyon şirketi almada en etkili pazarlama faaliyetlerinden biri olarak kabul ediliyor. İnternet, klasik pazarlamadan çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşabilen pazarlama faaliyetlerinin uygulanması için göz önüne alındığında iş ortamı için önemlidir. E-posta pazarlamasının başarılı bir şekilde uygulanması için, şirket kampanyalarının başında açık bir hedef belirlemeli ve uygun metrikleri seçmelidir. Bir sonraki gerekli görev, belirtilen dönüşümü elde etmek için uygun şekilde seçilen konuyu ve mantık öğeleriyle ilgili bülten içeriğini içeren e-posta kavramını seçmektir. Reklam gözetleme kamerasının test sonuçlarına dayanarak reklam e-postalarının içeriğinin optimizasyonu, netliğin, okunabilirliğin artırılmasına ve böylece e-posta içeriğinin olumlu algılanmasına katkıda bulunabilir. Test sonuçları, İnternet’teki e-posta kampanyalarını değerlendirmek için tasarlanmış sık kullanılan metrikleri iyileştirmek için bir temel oluşturur.

E-postaların ve tüm ilgili pazarlama faaliyetlerinin başarısını ölçmede önemli faktör, istenen sonuçları doğru bir şekilde tanımlamaktır. Ölçmenin en iyi yolu, kullanıcı e-posta adresini tıklayıp Web’e yönlendirdikten sonra toplanan verilerin değerlendirilmesidir. Bu bağlamda, çok yararlı ve aynı zamanda en yaygın Google Analytics. Sayfa görünümleri ve sitede geçirilen süre, hemen çıkma oranı, dönüşüm sayısı ve e-posta kampanyalarının sağladığı gelirle ilgili genel bir bakış sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir