Arama Motoru Pazarlaması Teknikleri Nelerdir?

Günümüz iş dünyasında arama motoru pazarlamasına olan ilgi büyüyerek artmaktadır. İşletmeler ve işletmeciler arama motoru stratejilerinin anlatıldığı konferans ve toplantılara çok yoğun ilgi göstermektedirler. Google, Yahoo, Microsoft gibi önde gelen arama motoru şirketleri SEM stratejilerini kullanmaya teşfik etmek için çok yoğun çalışmalar yapmakta, aşağı yukarı 800.000 civarı işletme ve organizasyonu kendi bünyelerine katmak için pazarlamacılar işe almaktadır. Günümüzde milyonlarca işletme sahibi artık arama motoru pazarlamasının öneminin farkına varmıştır. İşletmelerin bir kısmı arama motoru stratejilerini kendileri yürütmekte bazıları ise SEM stratejilerini uygulayan özel ajanslarla çalışmaktadırlar. Bu ajanslarda çalışan pazarlamacıların görev tanımları arama motoru pazarlaması stratejileri doğrultusunda oluşturulmaktadır. Arama motoru pazarlamacıları; arama motoru algoritmasını ve optimizasyon yöntem ve tekniklerini doğru anlayarak uygulayarak başarıya ulaşmaktadır.

Arama motorlarında arama sonuçları, organik arama sonuçları ve ücretli arama sonuçları olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır . Organik Arama Sonuçları: Organik arama sonuçları bir arama motorunun birincil ürünüdür. Bu sonuçlar genellikle arama motoru sonuç sayfalarının sol tarafında bulunan listelerdir. Organik arama sonuçları herhangi bir finansal ödeme timeline dayanmamaktadır. Bu nedenle doğal arama sonuçları olarak da adlandırılmaktadır (Nabout, Skiera, Stepanchuk, & Gerstmeier, 2012:68-80).

Ücretli Arama Sonuçları: Tıklama başına ücretlendirme (PPC/pay per click) reklamları olarak da bilinen ücretli arama sonuçları sponsorlu linklerdir. Organik arama sonuçlarından farklı olarak arama motoru sonuç sayfasının en üstünde altında veya sağ tarafında bulunmaktadırlar. Reklam verenler ücretli arama sonuçlarında arama motorları sonuç sayfalarında konumlandırılmak için teklifler verir ve reklam her tıklandığında arama motoruna belirli bir ücret ödenir. Arama motorları kullanıcıları organik aramalarla çekmektedirler ancak kazançlarının büyük bir kısmını ücretli aramalardan elde etmektedirler (Nabout, Skiera, Stepanchuk, & Gerstmeier, 2012:72).

Bu bağlamda arama motoru sonuç sayfalarında var olmak isteyen işletmeler organik arama listelerinde veya ücretli arama listelerinde görünebilmektedir. bu durumun sonucu olarak arama motoru pazarlaması teknikleri organik arama sonuçları ve ücretli arama sonuçlarına bağlı olarak iki kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategoriler; Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization ,SEO) ve tıklama başına ücretlendirme (PPC/ pay per click) reklamlarıdır. Tıklama başına ücretlendirme reklamları arama motoru reklamcılığı veya anahtar kelime reklamcılığı olarak da adlandırılmaktadır. SEO web sitelerinin organik arama sonuçlarındaki sıralamasını geliştirmeyi ve iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Tıklama başına ücretlendirme reklamları ise arama motoru sonuç sayfalarında ücretli arama sonuçları kısmında tıklama başına maliyetler ve teklifle konumlandırılması mantığına dayanmaktadır. Uygulama olarak iki teknik birbirinden farklılıklar gösterse de iki teknik de anahtar kelime odaklı olarak uygulanmaktadır. Arama motoru pazarlama mekanizması şu şekilde çalışmaktadır: Bir tüketici arama motoru sorgusuna ilgili web siteye ulaşmak için ‘sürücü kursu samsun’ anahtar kelimesini girdiğinde sonuçlar arama motoru sonuç sayfasında organik ve ücretli arama sonuçları olmak üzere iki farklı şekilde görüntülenmektedir. Şekil ücretli arama sonuçları ile organik arama sonuçlarının ekrandaki konumunu göstermektedir.

Ekranın en üst kısmında siyah punto ile reklam yazan kısım ücretli arama sonucudur. PPC reklamı olarak da adlandırılmaktadır. Reklam verenler bu reklamlara yapılan her tıklama için bir ücret ödemektedirler. Hemen altında bulunan liste ise organik arama sonuçlarını göstermekledir. Organik arama sonuçları ücretten bağımsız olmakla birlikte sıralama, arama motoru algoritması ve listedeki web sitelerinin anahtar kelimeyle alakalık düzeyine bağlı olarak oluşmaktadır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir