LinkedIn Nedir?

Günümüzde sosyal ağlar internet dünyasının vazgeçilmez unsurudur. Sosyal medyanın bir diğer mecraları arasında yer alan LinkedIn, iş arayan ve işveren kişilerin kullandığı ve iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır. Diğer sosyal ağlardan pek bir farkı olmayan fakat tek bir ayrımı iş amaçlı kullanılan linkedin, meslektaş gruplar ile kolay yoldan iletişime geçebilme ve rahatlıkla arkadaş edinebilme platformudur. Dünyanın en geniş profesyonel ağlarından birini oluşturan LinkedIn’ in kullanımı oldukça basittir. Arkadaş bulma işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken tek şey e-mail adresiniz üzerinden taratma işlemi gerçekleştirmeniz halinde defterinizde kayıtlı halde bulunan insanlarla kolaylıkla irtibat kurabilirsiniz.

Linkedin ne için kullanılmaktadır?

• Profesyonel iş ilişkileri kurmak
• İş bulmak ve/veya çalışan adaylarına ulaşmak
• Kurum-birey, kurum-kurum arası ilişkiler üretmek
• Firmanızın tanıtımını BAK anlamıyorsun ama reklamını değil, TANITIMINI yapmak
• Bilgi paylaşmak
• Aktif CVnizi canlı tutmak
• Meslek gruplarına ulaşmak ve dahil olmak

Linkedin kullanımının temel amacı iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin kolaylıkla iş başvurularını gerçekleştirmesi, Yapılan sunum, dosya ve birçok kitapların rahatlıkla paylaşılabilmesi, bloglarınızın kolay yoldan reklamını gerçekleştirmek, iş hayatı ile ilgili konularda bilgi alışverişi yapmak gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

LinkedIn Nasıl Kullanılır?

LinkedIn kullanabilmek için öncelikle bir e-posta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi linkedin için de e-posta adresi, adınız, soyadınız gibi temel bilgilerle üyelik işlemi gerçekleştirilmektedir.
Üyelik işlemi sırayla tamamlandıktan sonra en önemli kısım kendiniz için oluşturacağınız profildir. Profil içeriğinizde öğrenim hayatınız, elde ettiğiniz başarılar, iş ve çalışma tecrübeleri, bildiğiniz diller, hobileriniz, aktif olarak kullandığınız sosyal ağlar gibi birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz. Oluşturacağınız bu profili istediğiniz dilde hazırlama imkânınız bulunmaktadır. Çalışmak istediğiniz alanla ilgili kişilerle bağlantı kurarak istediğiniz şirketleri takip edebilme imkânınızla birlikte ilginizi çeken diğer pek çok alanla ilgili gruplara da dahil olarak aktifliğinizi artırabilirsiniz. LinkedIn’de oluşturulmuş gruplar; meslek ve iş dalları daha önceden değinilmiş ya da değinilmemiş birçok güncel konuyla birlikte küresel ölçülerde herkes tarafından paylaşılabilen ve bilgi alışverişi yapılabilmesine imkân vermekte olan oldukça kaliteli topluluklardan oluşmaktadır. LinkedIn’de kayıt olmanızla birlikte ilk olarak e-postanızda kayıtlı adres defterinizde bulunan kişiler karşınıza çıkmaktadır. İsteğinize bağlı olarak tanıdığınız kişilerle bağlantı kurabilir, daha önce tanımadığınız fakat alanında oldukça faydalı paylaşımlarda bulunan ve popüler olan birçok kişiyle de etkileşimde bulunma fırsatını yakalayabilirsiniz. LinkedIn üzerinde üyelik ücretli ve ücretsiz olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Ücretsiz bölümdeki kullanıcılar uygulamaların birçoğundan yararlanmakla birlikte belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ücretli hesapta tanımlamış olduğunuz profile kimlerin baktığını ve dünya üzerindeki kullanıcıların profillerine erişmeniz mümkündür. Ancak bağlantınız olmayan kullanıcıların profillerine onların izin verdiği ölçüler dahilinde ulaşabilirsiniz. Ücretli hesapta ise bağlantınız olmayan kullanıcılarla mesajlaşma, profillerini klasöre kaydetme, herhangi bir profil üzerine not düşme ve o profil kullanıcısıyla iletişime geçmek, nitelikli arama filtreleri oluşturabilmek gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Peki, linkedin neden kullanmalıyım?

Gelişen teknolojik gelişmelerin ardından artık internet ortamları üzerinden rahatlıkla iş bulabilme ve iş alımları gerçekleşirken işe alınacak kişilerin profilleri, hesapları ve sayfaları gözden geçirilerek iş alımları gerçekleşmektedir. Hal böyle olunca sosyal ağlarda ki hesapların ayrı bir önemi olmaktadır. Ülkemizde günden güne belli oranlarda kullanıcı sayısı git gide artış göstermektedir.

Üye işlemlerinizi gerçekleştirirken yapmanız gereken tek bir şey kendinizle ilgili bir Cv oluşturmanız olacaktır. Artık profesyonel bilgi, fırsat ve fikir alışverişleri insanlara güvenli bir şekilde linkedin aracılığı ile ulaşmaktadır. Üye olmanız halinde pek çok işinize yarayacak adımlara ulaşmanız mümkün olacaktır. Sektör hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak, hedeflerinize kavuşmak ve profesyonel kimliğinizi dışarıya yansıtmak amacı ile linkedin vazgeçilmez bir aracı unsurudur. Kariyerlerin en iyi şekilde özetlendiği bu platforma sizlerde dâhil olarak işinizi yükseltmek, gelişmek ve yeni girişimlere yönelmek, bilgiyi keşfetmek amaçlı birçok kolaylıklar linkedin sayesinde kullanıcılara ulaşmaktadır.
Ayrıca kişilerin birbirlerine etiketlemesine olanak tanıyarak bilgi alışverişlerinin yaşanmasında pay sahibi olmaktadır. Kısaca linkedin sosyal medyanın öne çıkan ağlarından biri olarak yeni girişimlerin keşfetmesinde öncü olmaktadır.

LinkedIn İçin Önemli Tavsiyeler

Profesyonel Profil Fotoğrafı: Sizin hakkınızda bilgi veren ilk şey profil fotoğrafınızdır. Bu nedenle profesyonel bir fotoğraf olmasına özen gösterin. Kameraya bakan, hafif gülümseyen, kariyerinize uygun bir ortamda ve kıyafetle çekilmiş olan bir fotoğraf olması gerekmektedir.

Doğru Anahtar Kelime Kullanımı: Hangi aramalarda görünmek istediğinizi belirleyin. Anahtar kelimeler; mesleğinizi, yeteneklerinizi ve sizi tanımlayan metnin içinde geçmelidir. Hedeflerinize ulaşmak için bu anahtar kelimeleri doğru bir şekilde seçmeli ve kullanmalısınız.
Onay Verilmiş Yetenekler: LinkedIn ’in en önemli özelliklerinden birisi de yeteneklerinizin onaylanabilmesidir. Sizinle 1. derece bağlantılı olan kişiler, yeteneklerinizi onaylamalıdır. Siz de aynı şekilde diğer kişiler için bu eylemi gerçekleştirmelisiniz. Profilinizde onaylanmış yetenekler olması, güçlü yönlerinizin doğrulanmasını sağlamaktadır.
Profil Linkini Kişiselleştirin: Linkedin profilinizi oluşturduğunuz zaman otomatik olarak harf ve rakamlardan oluşan bir URL ortaya çıkar. Ama sizin bu URL’yi değiştirme imkânınız vardır. Adınız ve soyadınızdan oluşan bir URL oluşturmanızı tavsiye ederiz.
Profesyonel Arka Plan Fotoğrafı: Linkedin profilinizdeki arka plan fotoğrafını da profesyonelce seçmelisiniz. Herhangi bir fotoğrafı koymak yerine sizi tanımlayan ve kariyeriniz için uygun olan bir seçim yapmalısınız. Hatta bir ödül alırken veya ekip çalışması yaparken çekilmiş bir fotoğraf iyi olacaktır.
Profesyonel Blog Ekleyin: Eğer bir bloğunuz varsa bunu da Linkedin profilinize eklemelisiniz. Elbette bunun kariyerinizle ilgili olması gerekiyor. Bloğunuzu Linkedin ile senkronize edip, profilinizin reklamını yaparak bloğunuza rozet ekleyebilirsiniz. Ürettiğiniz içerikleri otomatik olarak Linkedin profilinizde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hem bloğunuzun hem de profilinizin görünürlüğünü artırabilirsiniz.
Diğer Sosyal Ağları Bağlamak: En riskli durumlardan birisi olarak gösterilen bu konuya da dikkat etmelisiniz. Eğer diğer sosyal ağlarınız işinizle ilgili değilse ve daha çok kişisel olarak kullanıyorsanız Linkedin profilinize eklememenizi tavsiye ederiz. Özel hayatınızı işinizden ayırmak için buna özen göstermelisiniz.
Size Özel Bir Profil: Linkedin profiliniz, diğer kariye platformlarından farklı olarak kişiselleştirilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüm metinler, mesajları ve paylaşımları buna göre yapın. Mesela tavsiye istemek veya bağlantı kurmak için attığınız mesajlar, otomatik olmasın. Sizin oluşturduğunuz metinlerle diğer kişilerle bağlantı kurmalısınız.
Medya Kullanımı: LinkedIn’de profil sayfanızda, her bölümün altında başarı ve deneyimlerinize somut örnekler verebileceğiniz medya bölümü vardır. Bir makalenizi, videonuzu veya bilimsel çalışmanızı bu kısımlara eklemelisiniz.
Linkedin Gruplarına Katılın: Bulunduğunuz sektör ile ilgili mesleki gruplara katılmak da görünürlüğünüzü artıracak olaylardan birisidir. Kendinizi tanıtmanın en iyi yollarından birisi olduğunu da unutmamalısınız. Aynı zamanda uzman olduğunuz konuda kendinize güveniyorsanız siz bir grup oluşturabilirsiniz.
Bağlantıları Gruplandırın: Mevcut bağlantılarınızı gruplandırmak da platformu verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. İş arkadaşlarınızı, potansiyel müşterileri, okul arkadaşlarınızı ve şirketleri gruplandırarak daha iyi bir takip gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız paylaşımları bu gruplara özel olarak yapabilirsiniz. Bu etiketleme işini, kişisel sekmesindeki bağlantılar bölümünde bulunan etiketleme özelliği ile gerçekleştirirsiniz.
Mention Özelliğini Kullanın: Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi LinkedIn’de de mention özelliği bulunuyor. Bir paylaşım yaparken ilgili kurumu veya güncellemenizden haberdar olmasını istediğiniz bir kişiyi etiketleyerek hedef atışı yapabilirsiniz.
Aktif Olun: Tıpkı diğer sosyal ağlarda yaptığınız gibi bu platformda da aktif olmalısınız. Yeni bağlantılar kurmak, iş fırsatlarını yakalamak için her gün 15 – 20 dakikanızı LinkedIn’e ayırın. Profilinizi görüntüleyenleri inceleyin, işinizle ilgili kişilerin paylaşımlarına göz atın, gruplarda neler konuşulduğunu inceleyin ve bunlara dahil olun.
Gönüllü Aktivitelere Dikkat Çekin: En önemsiz görülen noktalardan birisi olan gönüllü aktiviteler, işe alımdan sorumlu olan müdürler için karar faktörlerinden birisidir. Bu konu sizi daha insani ve yaklaşılabilir biri kişi yapacaktır.
Sağlam Bir Özgeçmiş Özeti Yazın: Kendinizi bağlantılarınıza sattığınız bu kısmı doldururken, kendinizden birinci mi, yoksa üçüncü tekil şahıs olarak mı bahsedeceğinize karar verin. Hangisini seçmeniz gerektiği önemli değildir; ama baştan sona aynı şekilde devam etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda egonuzu kontrol edin ve anlamsız tabirlerden kaçının. İmla ve yazım kurallarına da dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir